Ubezpieczenie AC obejmuje swoim zakresem min. sytuację kradzieży naszego samochodu. Do kogo jest więc szczególnie skierowane? Czy warto je wykupić?
AC należy do nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, co oznacza, że tylko od nas zależy czy je wykupimy. Inaczej ma się sytuacja z OC samochodu, które jest obowiązkowe i w tym względzie nie mamy zbyt dużego pola manewru, musimy je po prostu wykupić. AC jest opcjonalne i każdy kierowca staje przed wyborem: wykupić je czy nie? Zapewne głównym powodem owego zniechęcenia jest wysokość składki ubezpieczeniowej, która dwu lub trzykrotnie przewyższa składkę OC. Kto zatem powinien posiadać to ubezpieczenie?
Samochody nowe i luksusowe
Głównym celem polisy AC jest uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży bądĽ zniszczenia samochodu w wyniku działania zjawisk atmosferycznych, osób trzecich czy zwierząt. Jeśli zatem zderzymy się w podróży z jeleniem, zazdrosny sąsiad podrapie nam lakier lub grad uszkodzi nam karoserię, to nasz ubezpieczyciel wypłaci nam stosowne odszkodowanie. Prawdą jest, że każdy właściciel pojazdu chciałby mieć taką polisę, niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić ze względów finansowych. Oferta ta wydaje się szczególnie atrakcyjna dla właścicieli nowych i luksusowych samochodów. Ich kradzież bądĽ uszkodzenie wiąże się ogromnymi stratami finansowymi, które mogą poważnie nadszarpnąć budżet domowy. Ponadto samochody te padają częściej łupem złodziei, którzy upatrują sobie nawet konkretne marki samochodów. Nikogo nie interesuje kradzież 10 czy 15 letniego samochodu, ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowego auta. Dlatego właściciele nowych i luksusowych samochodów powinni się szczególnie zastanowić nas wykupieniem AC dla swojego pojazdu.
Samochody na kredyt
Kolejną grupą właścicieli samochodów, którzy powinni gruntownie rozważyć zakupienie tej polisy są właściciele pojazdów kredytowanych przez bank. Coraz częściej decydujemy się na kredyt, aby kupić wymarzony samochód. Do niedawna banki obowiązkowo wymagały wykupywanie polisy AC, dziś sprawa wygląda nieco odmiennie. Można jeszcze spotkać się z tym wymogiem, chociaż stosunkowo rzadziej niż kiedyś. Wówczas na kredytobiorcy spoczywa obowiązek spłacania rat za samochód, nawet jeśli padnie on łupem złodzieja. Dlatego warto asekurować się na przyszłość i uniknąć sytuacji, w której będziemy mieli ogromny dług, a nie będziemy posiadali samochodu. W przypadku samochodów kupionych na kredyt wykupienie AC pojazdu to przede wszystkim rozwaga, trudno bowiem ryzykować na dodatek nie swoje pieniądze.
Pechowi kierowcy
Ostatnią grupę stanowią tzw. pechowi kierowcy, którym zdarza się zarysować samochód od czasu do czasu, uderzyć w ścianę przy parkowaniu, wjechać w kogoś na światłach itp. Każdy z nas zna taką osobę, która przyciąga kłopoty, nie musi to być pechowiec, wystarczy świeżo upieczony kierowca, który będzie dopiero szkolił się w prowadzeniu samochodu. Wówczas, aby uniknąć kosztów związanych z częstymi wizytami u mechanika, wystarczy wykupić AC pojazdu.
Ubezpieczenie AC chciałby mieć zapewne każdy kierowca, chroni ono nasz samochód w wypadku kradzieży, zderzenia ze zwierzęciem, osobami trzecimi czy działaniem rozmaitych zjawisk pogodowych. Niestety wysokość składki może dwu lub trzykrotnie przewyższyć obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tej sytuacji niewielu z nas stać na jego wykupienie. Są jednak grupy właścicieli, którzy powinni poważnie zastanowić się nad wykupieniem polisy AC. Należą do nich posiadacze samochodów nowych, luksusowych, kupowanych na kredyt oraz tzw. ?pechowi kierowcy?. W ich wypadku posiadanie tej polisy to przejaw zdrowego rozsądku i asekuracji na przyszłość. Znacznie lepiej jest opłacić co roku składkę ubezpieczeniową, niż stracić w jednej chwili kilkadziesiąt tysięcy złotych, których nikt nam nie zwróci.
Więcej o autocasco: