Jaki zakres posiada Assistance?

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najchętniej kupowanych w naszym społeczeństwie. Jednym z nich jest Assistance, jaki zakres posiada to ubezpieczenie? Dlaczego warto je kupić?

Assistance jest najczęściej dołączaną usługa do ubezpieczenia OC lub AC, jednakże jego zakres jest wówczas bardzo wąski. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą przyciągnąć atrakcyjnymi i w miarę szerokimi pakietami potencjalnych klientów. Każdy właściciel samochodu ma obowiązek kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, następnie często zastanawia się nad AC, które posiada bardzo szeroki zakres ochrony. Jeżeli nie mamy Assistance w pakiecie, to najczęściej dlatego, bo brakuje już w portfelu środków finansowych na kolejne ubezpieczenie. Może jednak zanim zrezygnujemy z Assistance, warto się zapoznać z jego zakresem, zaletami i następnie przemyśleć zakup tej usługi.

Assistance, jak już wcześniej wspomniano, należy do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych, choć tak naprawdę jest usługa. Gwarantuje ochronę kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem. Pomoc zarówno techniczna, jak i medyczna jest udzielana, m.in. w związku z kolizją drogową, awarią pojazdu, jego kradzieżą lub niedyspozycją zdrowotną kierowcy bądĽ pasażerów.  Podstawową jego cechą jest całodobowa gotowość do udzielenia pomocy, zatem na pomoc możemy liczyć w każdym miejscu i o każdej godzinie. Standardowo umowę zawieramy na 12 miesięcy. Oczywiście, zanim to uczynimy, przeczytajmy dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczeń (OWU) oraz zapoznajmy się gruntownie z najnowszą ofertą ubezpieczeniową na rynku.

Jaki jest zakres ubezpieczenia Assistance?

Assistance obejmuje swoim zakresem rozmaite sytuacje, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe tworzy na własny użytek poszczególne polisy, dlatego też jedne mają węższy, a inne szerszy zakres odpowiedzialności. Warto więc poświecić trochę czasu i znaleĽć to, czego naprawdę oczekujemy. Najczęściej ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za holowanie samochodu do określonej ceny, transport kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku oraz nocleg dla kierowcy i osób podróżujących wraz z nim do określonej ilości dni. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują w swojej ofercie takie sytuacje, jak złomowanie pojazdu, parkowanie samochodu na parkingu strzeżonym do określonej ceny czy transport osób podróżujących we wskazane miejsce, w przypadku hospitalizacji lub śmierci kierowcy. Ochrona Assistance daje również poczucie bezpieczeństwa, gdy zabraknie nam paliwa, wówczas paliwo zostanie nam dostarczone. Także w sytuacji, gdy pozostawimy kluczyki w stacyjce i nie możemy otworzyć samochodu, możemy liczyć na pomoc, firma ubezpieczeniowa przyśle nam specjalistę, który upora się z problemem. Ubezpieczyciel ponosi także odpowiedzialność finansową za naprawę pojazdu na miejscu wypadku do określonej ceny. Możemy również liczyć na udzielenie informacji o najbliższych warsztatach naprawczych, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu.

Opieka medyczna w ramach Assistance

W wypadku drogowym zniszczeniu ulegają nie tylko samochody, ale co ważniejsze, niekiedy ucierpieć mogą również ludzie. Assistance obejmuje swoim zakresem także sytuacje związane z organizacją opieki medycznej dla poszkodowanych w kolizjach czy wypadkach drogowych. Oczywiście zakres takiej ochrony jest ścisłe uzależniony od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wybranego wariantu. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej zapewniają transport do szpitala lub miejsca zamieszkania oraz hospitalizację kierowcy lub pasażerów. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają w swojej ofercie zwrot kosztów na wypadek pobytu przez określoną ilość dni osób towarzyszących w hotelu oraz transportu zwłok we wskazane miejsce.

Pakiet Assistance gwarantuje zatem kompleksową pomoc w sytuacji wypadku drogowego czy nagłej i niespodziewanej awarii naszego samochodu. Nie musimy się wówczas zastanawiać kogo powiadomić, gdzie naprawić auto, gdzie przenocować lub jak dostać się do samochodu, gdy kluczyk został w stacyjce. Dzięki Assistance unikniemy tego rodzaju problemów i oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu.

Należy jeszcze dodać, że na rynku ubezpieczeń działają także firmy, które zajmują się wyłącznie Assistance. Dzielą wówczas zakres takiej usługi na poszczególne działy, m.in.: podróż, zdrowie, samochód, dom i rodzina. Decydując się na wykupienie całego pakietu, możemy się czuć komfortowo w każdej sytuacji, niezależnie od miejsca pobytu i nieszczęśliwego zdarzenia, które nas dotknie.