Taryfa OC – na co warto zwrócić uwagę? cz.1

Każdy właściciel pojazdu musi obowiązkowo wykupić OC. Pozostaje problem, w jakim towarzystwie tego dokonać i według jakich kryteriów je wybrać. Czy jest jedna taryfa dla wszystkich ubezpieczycieli, czy każdy ma inną? Na co warto zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie OC?

Taryfa OC jest częścią umowy ubezpieczenia pojazdu, z niej dowiadujemy się, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe naliczyło nam wysokość składki.

Istotne informacje

Osobie postronnej trudno zorientować się w zawiłych zapisach jakiejkolwiek umowy. Jednak w każdym takim dokumencie są elementy mniej i bardziej istotne – na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku tej polisy?
Po pierwsze ważną dla nas informacją są dane, za co konkretnie otrzymujemy zniżki bądĽ zwyżki w składce ubezpieczeniowej. Następny aspekt dotyczy niezmienności składki w wyznaczonym przez nią czasie. Należy więc sprawdzić, czy wyliczona suma będzie ostateczna i nie ulegnie zmianie w czasie trwania umowy. Użyj OC kalkulatora żeby zorientowac sie już na wstepie co do wielkości opłat zwiazanych z daną polisą.
Kolejny ważny element, to informacja, po ilu latach bezszkodowej jazdy będziemy mogli liczyć na maksymalną zniżkę i ile ona dokładnie wynosi. Ważne jest również, jak szybko będziemy tracić otrzymane zniżki za spowodowane z naszej winy kolizje.

Składka podstawowa taryfy OC

Od składki podstawowej naliczane są wszystkie zniżki i nadwyżki, dlatego jest ona szczególnie dla nas istotna. Jej wysokość zależy między innymi od:

–   strefy regionalnej zarejestrowania pojazdu,
–   rodzaju pojazdu,
–   pojemności silnika,
–   ładowności, itp.

Najistotniejsza jest strefa regionalna, w której mamy zarejestrowany nasz pojazd. Towarzystwa określają tzw. strefy większego ryzyka, za co płacimy dodatkowe pieniądze. Jeśli więc mieszkamy w dużym mieście, gdzie dochodzi dużo częściej do wypadków komunikacyjnych, to musimy się liczyć z tym, że zapłacimy dużo wyższą składkę ubepieczenia samochodowego. Dla przykładu, właściciel samochodu osobowego o pojemności do 1800 cm3 zapłaci w Warszawie około 2200 zł, a w Radwanicach pod  Wrocławiem 1150 zł.
Czasami warto pomyśleć o zarejestrowaniu pojazdu na dziadka, wujka, którzy mieszkają np. na wsi. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla studentów, którzy uczą się w dużych miastach, a nie posiadają jeszcze zadowalających środków finansowych.

Zniżki składki OC

Kolejna wyszczególniona przez towarzystwa ubezpieczeniowe tabela OC zawiera istotne dla nas informacje, które należy dokładnie przeczytać. Dotyczą one przysługujących nam zniżek za bezszkodową jazdę. Najczęściej ubezpieczyciel proponuje maksymalnie 60% rabatu za unikanie wszelkich kolizji. Za każdy rok bezszkodowej jazdy przesuwamy się w dół tabeli i zyskujemy dodatkowy upust. Należy sprawdzić po jakim czasie uzyskamy najwyższą zniżkę i ile ona dokładnie wynosi.

Warto również doczytać, kiedy tracimy uzyskany upust z tytułu bezszkodowej jazdy. Czy jedna spowodowana przez nas kolizja oznacza utratę całej zniżki? Czy tracimy ją w części? Firmy ubezpieczeniowe rozmaicie to określają, dlatego należy w szczególny sposób zwrócić na to uwagę. Niekiedy, gdy wyrejestrujemy samochód i przez kilka miesięcy nie będziemy posiadali pojazdu, a póĽniej wrócimy do wcześniejszego ubezpieczyciela, możemy również stracić otrzymane zniżki. 
Kolejna kwestia dotyczy naliczania ubezpieczenia OC w wypadku dwóch właścicieli jednego pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują najczęściej zasadę, że naliczana jest najwyższa zniżka i zwyżka jednego z właścicieli pojazdu. Warto zatem upewnić się, czy istnieje możliwość rozdzielenia zniżek i zwyżek poszczególnych właścicieli pojazdu. Niektóre firmy przewidują taką ewentualność i wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Wówczas każdy z właścicieli oddzielnie wypracowuje swoje zniżki lub zwyżki w składce, a spowodowana przez jednego z nich szkoda, nie wpływa na zniżki drugiego.
Niektórzy ubezpieczyciele przyznają dodatkowy upust za posiadanie wcześniej np. motocykla, pod warunkiem, że posiadał on OC o podobnej klasie jak samochód.