Taryfa OC – na co warto zwrócić uwagę? Cz.2

Taryfa OC, według której towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają nam wysokość składki jest bardzo podobna u różnych ubezpieczycieli. Za co konkretnie dostajemy zniżki, a za co płacimy więcej wykupując OC dla naszego pojazdu?

W części pierwszej tego artykułu zostały poruszone kwestie dotyczące informacji podstawowych i rodzajów zniżek, jakie możemy otrzymać. Teraz przyjrzyjmy się za co dostajemy zwyżki w naszej składce i o jakich praktycznych informacjach warto pamiętać wykupując polisę OC.

Zwyżki składki OC

Kolejna ważna dla nas tabela w przypadku ubezpieczenia OC pojazdu zawiera informacje dotyczące zwyżek w składce za jazdę szkodową (przeczytaj). Maksymalna zwyżka z tego tytułu, może sięgać nawet 260%. Aby uzyskać najwyższą zniżkę musimy pracować latami, tymczasem duża kolizyjność powoduje bardzo szybki wzrost składki.
Należy więc sprawdzić, jak szybko będziemy tracili zniżki w przypadku szkodowego przebiegu ubezpieczenia. Bardzo istotny jest dla nas zapis dotyczący anulowania maksymalnej zwyżki 260%, tzn. po jakim czasie zostanie ona unieważniona.
Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe czynią to po kilku latach bezkolizyjnej jazdy, niewiele jest firm, które dokonują tego po jednym roku. Jest to bardzo ważna dla nas informacja, gdyż wypadki zdarzają się każdemu i warto wiedzieć, jak szybko odzyskamy swoje zniżki po takim zdarzeniu.

Informacje praktyczne

Taryfa OC zawiera również inne zniżki lub zwyżki, które są uwzględniane przy naliczaniu wysokości składki OC pojazdu. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze znaczenie ma składka podstawowa oraz szkodowa bądĽ bezszkodowa jazda naszym pojazdem. W ich bowiem wypadku uzyskujemy najwięcej zniżek bądĽ zwyżek.

Do dodatkowych zniżek należy m.in.:

–    wiek właściciela pojazdu, powyżej określonego wieku towarzystwa proponują zniżki w zakresie -5% do -20%,
–    wiek samochodu, za starszy zapłacimy więcej niż za nowy np. za dwuletnie -10%, za roczne -15%, a za całkiem nowe  -20%,
–    marka samochodu do -10%,
–    rodzaj silnika do -5%,
–    jednorazowa opłata, jeśli zdecydujemy się zapłacić od razu, a nie w ratach możemy liczyć na upust do -10%,
–    kontynuacja, za lojalność wobec jednego ubezpieczyciela możemy liczyć na zniżkę w granicach -5% do -20%,
–    ubezpieczenie kilku pojazdów,  decydując się na jednego ubezpieczyciela otrzymujemy do -15% zniżki,
–    zawarcie innych ubezpieczeń, możemy również przy okazji wykupić inne polisy, otrzymamy wtedy do -20% upustu,
–     karty klienta do -20%,
–     ograniczenie zakresu polisy tylko na teren kraju do -10%,
–     pojazd historyczny do -50%,
–     zniżki okazjonalne marketingowe do -20%.

Do dodatkowych zwyżek OC należą m.in.:

–     wiek właściciela pojazdu, im niższy wiek, tym wyższa składka, wyżki w tym zakresie wynoszą od  +10 do +100%,
–     czas posiadania prawa jazdy, im krócej je posiadamy, tym wyższą zapłacimy składkę,  od 1 miesiąca do 3 lat dopłacimy od +10% do +50%,
–     wiek pojazdu, powyżej 10 lat do +20%,
–     marka samochodu do +20%,
–     liczba miejsc pojazdu np. (6-9) do +20%,
–     brak ważnego badania technicznego do +20%,
–     opłata w ratach, jeśli nie możemy od razu zapłacić całości składki, musimy się liczyć z dodatkową zwyżką w granicach do +10%,
–     brak zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia do +60%,
–     przeznaczenie pojazdu od +20% do 400%.

Po dokładnym przeczytaniu powyższych informacji dotyczących ubezpieczenia OC pojazdu nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem umowy i wysokości taryfy. Zanim więc podpiszemy cokolwiek, poznajmy obecną ofertę na rynku i wybierzmy tę najbardziej dla nas atrakcyjną.