Ubezpieczenie komunikacyjne OC zawierane przez Internet

Z roku na rok coraz większa liczba klientów kupuje ubezpieczenie OC przez Internet. Oczywiście, nie powinno to dziwić, bo równie szybko rośnie ogólna liczba wszystkich zakupów robionych w sieci. Do tej pory wydawało się, że Polacy są dość ostrożni i o ile w wirtualnym sklepie skłonni są kupić konkretny towar, o tyle nie przekonają się do usług nabywanych przez Internet. Jednak stało się inaczej , stale rośnie liczba polis kupionych online.

Dlaczego wybieramy kupno ubezpieczenia przez Internet?

Zadajemy sobie pytanie, co wpłynęło na potencjalnego klienta, że coraz rzadziej odwiedza placówkę towarzystwa ubezpieczeniowego, a zamiast tego klika na jego stronę internetową. Zapewne jednym z najważniejszych powodów jest oszczędność czasu. Stronę internetową może odwiedzić w dogodnym dla nas czasie, przez 24 godziny na dobę. Nie stoimy też w kolejkach. Jeżeli mieszkamy w mniejszych miejscowościach, to nie musimy udawać się do większego miasta, gdzie nasza firma ma swoje przedstawicielstwo. Ważną zaletą ubezpieczeń OC kupowanych w sieci jest także cena.

Polisy online często podlegają atrakcyjnym zniżkom i promocjom. Zdarza się, że przy zakupie przez Internet, towarzystwa ubezpieczeniowe dodają gratisowe pakiety (np. Asisstance), czy przyznają dodatkowe rabaty. Korzystanie z wirtualnych usług obniża także koszty ubezpieczyciela. Nie musi utrzymywać agencji czy przedstawicielstwa oraz opłacać rzeszy pracowników. Dzięki temu może zmniejszyć koszt polisy OC o prowizję, którą dostaje agent ubezpieczeniowy.

W związku z tym, że normy dotyczące ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.), ogólne warunki ubezpieczenia we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych są takie same. Wielu radzi, że skoro wszystko reguluje ustawa, najlepiej wybrać najtańszą ofertę polisy OC. Niestety, nie jest to prawdą. Nie zawsze najtańsze znaczy najlepsze. A już na pewno nie sprawdza się to w przypadku ubezpieczenia OC.

Kryteria wyboru firm ubezpieczeniowych

Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym będziemy chcieli kupić polisę OC, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszy to sytuacja finansowa firmy. Lepiej wybierać firmy z doświadczeniem, które na rynku ubezpieczeniowym istnieją już jakiś czas i mają ugruntowaną pozycję. Warto także sprawdzić kondycję finansową firmy. Kolejnym ważnym aspektem jest czas likwidacji szkody. Mało kto z nas zwraca uwagę na ten istotny czynnik, a naprawdę warto. Dobrze jest też wysłuchać opinii klientów danej firmy, którzy na pewno będą mogli podzielić się cennymi uwagami. Korzystając z internetu dobrze jest zrobic porównanie OC, gdyz mamy wtedy możliwość sprawdzenia tak firmy jak i samej polisy i jej warunków. Kolejny ważny aspekt to czas wypłaty odszkodowania oraz zakres obowiązywania polisy. Równie istotny jest udział kosztów własnych.

Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniach

Dobrze jest pamiętać, przy obliczaniu wysokości składki, o przysługujących nam zniżkach czy naliczanych zwyżkach. Największa zniżka jest za bezszkodową jazdę. Tu możemy zaoszczędzić nawet do 60 % wysokości składki. Poza tym, mniej zapłacimy, jeżeli mamy nowszy samochód czy też możemy pochwalić się długim stażem posiadania prawa jazdy.

Zwyżki natomiast naliczane są młodym kierowcom, zwykle do 26. roku życia. Im młodszy właściciel pojazdu, tym więcej zapłaci. Często ubezpieczyciele stosują zwyżki dla świeżo upieczonych kierowców bez względu na ich wiek. I tak, najwięcej (często nawet o 30 %) zapłacą ci, którzy posiadają prawo jazdy mniej niż 3 lata. Niewątpliwie sprawa zwyżek dla młodych kierowców budzi duże kontrowersje. Często staż posiadania prawa jazdy nie idzie w parze z umiejętnościami, jakie dany kierowca posiada. W społeczeństwie trwa debata, czy jest to sprawiedliwe. Dlatego tak często młodzi kierowcy, aby uniknąć wysokiej składki ubezpieczenia OC, rejestrują samochód na osobę starszą ? najczęściej rodzica lub rejestrują pojazd na dwóch właścicieli (z których jeden ma prawo do dużych zniżek). Ta druga opcja wydaje się być bardziej polecana, gdyż w tym przypadku młodemu kierowcy od razu naliczane są lata za bezszkodową jazdę, dzięki czemu wypracowuje sobie zniżki i ma wtedy szanse na tanie OC w przyszłości.

Dowiedz się z tego tekstu, dlaczego warto kupić ubezpieczenie OC przez internet: https://najtaniejuagenta.pl/oc-przez-internet/