Wszystko o Assistance

Oprócz obowiązkowego OC, towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają także inne oferty dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych. Jednym z nich jest Assistance, jaki jest zakres tego ubezpieczenia?

Kolizja drogowa pociąga za sobą różnorakie skutki, jednym z nich jest szok psychiczny. Wówczas zadajemy sobie pytania: jak wezwać pomoc? kogo powiadomić? w jaki sposób przetransportować samochód do mechanika? Sytuacja wygląda dużo gorzej, gdy w czasie podroży towarzyszyły nam osoby trzecie, wtedy dodatkowo martwimy się o nie. Tymczasem posiadając Assistance, jesteśmy wolni od tego rodzaju problemów, gdyż ubezpieczyciel przejmuje na siebie całą odpowiedzialność. Obejmuje ono ochroną wszystkie problemy związane z sytuacją po wypadku.

Zazwyczaj Assistance otrzymujemy jako gratis do OC  lub AC, możemy je także kupić oddzielnie, a wówczas zakres ochrony będzie znacznie szerszy. Umowę podpisujemy na 12 miesięcy, a dokonać tego możemy zarówno osobiście u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, jak telefonicznie bądĽ przez Internet. 

Zakres Assistance

Obecnie na rynku ubezpieczeń prezentowane są rozmaite oferty tego rodzaju. Proponowany zakres odpowiedzialności jest zatem różny w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Podstawowe Assistance obejmuje swoim zakresem takie sytuacje jak: transport kierowcy i pasażerów z miejsca wypadku, holowanie samochodu do określonej ceny oraz  złomowanie pojazdu. Do podstawowych zadań ubezpieczyciela należy również udzielenie informacji o najbliższych warsztatach naprawczych. Natomiast wersja poszerzona obejmuje swoim zakresem, m.in.: parkowanie samochodu na parkingu strzeżonym do określonej ceny oraz naprawę pojazdu na miejscu wypadku do określonej ceny. Ubezpieczenie to uwzględnia również takie nieprzewidziane sytuacje jak : nocleg dla kierowcy i osób podróżujących wraz z nim do określonej ilości dni, transport osób podróżujących we wskazane miejsce, w przypadku hospitalizacji lub śmierci kierowcy, otwarcie samochodu w przypadku zgubienia lub zatrzaśnięcia kluczyków oraz dostarczenie paliwa w razie jego wyczerpania na drodze. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują w ramach Assistance zwrot kosztów za pobyt osób towarzyszących w hotelu przez określoną ilość dni. Warto zatem dokładnie zastanowić się nad wyborem zakresu ochrony Assistance.

Ponadto kolizja drogowa może skutkować również utratą zdrowia, warto zatem by wybrana przez nas opcja obejmowała swoim zakresem także sytuacje związane z organizacją opieki medycznej. Najczęściej w ramach Assistance możemy liczyć na pomoc dotyczącą m.in.: hospitalizacji kierowcy lub pasażerów, transportu do szpitala lub miejsca zamieszkania oraz transportu zwłok we wskazane miejsce. Zazwyczaj nie myślimy o najgorszym, co nas może spotkać, warto jednak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością zakupując stosowne ubezpieczenie.

Podsumowanie

Zanim podpiszemy umowę pamiętajmy, aby szczegółowo przeczytać w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) rozdział wyłączeniach. Opisane są tam sytuacje, w których ubezpieczyciel wyłącza się od odpowiedzialności, a wówczas nie przysługuje nam żadne odszkodowanie.
Kolizje drogowe zdarzają się od zawsze, trudno zatem założyć, że nigdy się nam nic takiego nie przydarzy. Natomiast będąc kierowcą warto zadbać nie tylko o samochód, ale i o własne bezpieczeństwo i przewożonych przez nas osób trzecich. Właściwe ubezpieczenie ochroni nas przed negatywnymi skutkami zdarzeń. Assistance zapewni nam ochronę po wypadku i tym samym pozwoli szybko wrócić do zdrowia, szczególnie tego psychicznego. Assistance jest swego rodzaju inwestycją na przyszłość, która na pewno się zwróci, w końcu chodzi przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo. Warto również pamiętać, że kupując pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, uzyskujemy atrakcyjny rabat.