Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

Obecnie na rynku ubezpieczeniowym pojawiają się coraz atrakcyjniejsze pod względem cenowym oferty ubezpieczeń komunikacyjnych. Przybywa co roku nie tylko samochodów, ale i kierowców, którzy stają przed wyborem ubezpieczenia dla swojego pojazdu. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie AC nie należy niestety do najtańszych, wynika to zapewne z faktu szerokiego zakresu tej polisy. Obejmuje ona min.: kradzież pojazdu, części lub elementów wyposażenia, akty wandalizmu, działanie czynnika termicznego, chemicznego z zewnątrz pojazdu, zderzenie z innym pojazdem bądĽ osobami, zwierzętami lub przedmiotami. Jeśli nasz samochód zostanie zniszczony wskutek: powodzi, zatopienia, uderzenia pioruna, pożaru, gradu, ulewnego deszczu, huraganu, osuwania lub zapadania się ziemi, to wówczas otrzymamy odszkodowanie.

Informacje podstawowe

Ubezpieczenie  AC to popularne wśród kierowców auto casco, które jest jednocześnie polisą dobrowolną.  Kierowcy najczęściej poważnie się zastanawiają nad kupnem tego ubezpieczenia komunikacyjnego. Polisa AC chroni właściciela pojazdu w rozmaitych przypadkach, co zostało wyszczególnione powyżej. Przede wszystkim  uzyskamy odszkodowanie, gdy to my będziemy sprawcami zdarzenia drogowego, a więc kiedy z naszej winny dojdzie do kolizji. Wówczas z polisy AC dostaniemy rekompensatę lub ubezpieczyciel opłaci koszty naprawy samochodu. Równie istotna jest ochrona na wypadek kradzieży, gdyż coraz więcej samochodów ginie już nie tylko z wielkich parkingów, ale także z prywatnych posesji, a nawet garaży. Ubezpieczenie AC możemy wykupić w dowolnym momencie. Najczęściej umowę podpisujemy na okres roku, ale możliwe jest również wykupienie np. miesięcznego ubezpieczenia. Najistotniejsze jest, aby pojazd był zarejestrowany na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, posiadał ważny dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC.

Wyłączenia odpowiedzialności

Najistotniejszym powodem wykupienia ubezpieczenia jest uzyskanie odszkodowania w przypadku uszkodzenia bądĽ kradzieży naszego samochodu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze otrzymamy ową rekompensatę. Ogólne Warunki Ubezpieczenia definiują tzw. wyłączenia, czyli sytuację w których nasz ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, czyli wyłącza się z niej. Odszkodowania nie dostaniemy np., jeżeli w momencie wypadku, kierowaliśmy pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie stanie się, gdy po kradzieży okaże się, że nie mamy wszystkich dokumentów, ani kompletu kluczyków. Dlatego zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia AC,  zapoznajmy się z wszystkimi dostępnymi regulaminami obowiązującymi w danej firmie, aby potem nie czuć rozgoryczenia, z powodu nie otrzymania odszkodowania. Każde towarzystwo posiada odrębne, stworzone na własny użytek OWU, dlatego wybierając spośród kilku powinniśmy przeczytać wszystkie dokumenty.

Warianty ubezpieczenia AC

Rynek ubezpieczeń jest bardzo rozwinięty, konkurencja jest zatem duża. Firmy ubezpieczeniowe dostosowują się do potrzeb swoich klientów i proponują coraz atrakcyjniejsze oferty, które mają na celu przyciągnąć kontrahentów. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo indywidualnie podchodzą do swoich klientów, tworząc wariant polisy AC pod konkretne potrzeby kupującego. Powstają w ten sposób liczne warianty tego samego ubezpieczenia AC. I tak np. można wykupić tylko ubezpieczenie od kradzieży lub tylko od kradzieży i uszkodzenia z własnej winy. Możemy zatem modyfikować zakres swojej polisy AC, tak aby dostosować ją do własnych potrzeb. 

Ubezpieczenie AC nie należy do najtańszych ze względu na proponowany zakres ochrony oraz duże ryzyko wystąpienia niechcianych zdarzeń. Pamiętać jednak należy o przeczytaniu OWU, aby dowiedzieć się o sytuacjach tzw. ?wyłączeń? oraz o możliwych potencjalnych wariantach polisy AC. Jeśli bowiem nie posiadamy wystarczających środków finansowych na wykupienie pełnej polisy, zawsze możemy zdecydować się na o wiele tańszy wariant chroniący nasz pojazd np. wyłącznie przed kradzieżą.\

Rozszerz wiedzę z rankomat.pl:

Ubezpieczenia AC na rankomat.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments