Ubezpieczenia komunikacyjne, to ogromny rynek, który wciąż rośnie. Coraz więcej gospodarstw domowych posiada samochód. Badania z 2008 roku potwierdziły, że 65% Polaków ma w swoim gospodarstwie domowym przynajmniej jeden samochód, a 11% naszych rodaków ma więcej niż jeden samochód. Patrząc na wyniki badań, nie powinien dziwić fakt, że wzrasta także sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych.
Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych najpopularniejszą polisą jest OC (odpowiedzialność cywilna). Dzieje się tak dlatego, że na mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 r.) jest ona obowiązkowa i każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do kupna OC. Jeżeli chodzi o polisy nieobowiązkowe, najpopularniejszą jest ubezpieczenie AC.
Ubezpieczenie AC
AC (autocasco) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to, że o zakupie AC decyduje wyłącznie właściciel pojazdu. Generalnie, coraz więcej posiadaczy samochodów kupuje ubezpieczenie AC. Polisa ta gwarantuje nam odszkodowanie w przypadku szkód, których sami jesteśmy sprawcami oraz szkód spowodowanych zdarzeniami zewnętrznymi, np. zjawiskami przyrody czy kataklizmami. Odszkodowanie zostanie nam także wypłacone, jeżeli sprawca wypadku, którą jest osoba trzecia, uciekła z miejsca zdarzenia lub nie da się ustalić jej danych personalnych. Polisa AC swoim zakresem obejmuje szkody, które powstały w wyniku utraty pojazdu (kradzież) lub części wyposażenia, uszkodzeniu samochodu lub jego zniszczeniu. Szkody te mogą zaistnieć w wyniku, np.:
? kradzieży pojazdu;
? kradzieży wyposażenia pojazdu;
? zderzenia z innym pojazdem;
? zderzenia ze zwierzęciem lub pieszym;
? uderzenia w jakiś przedmiot np. drzewo, budynek;
? uszkodzenia auta w wyniku wandalizmu;
? działania sił przyrody np. burza, huragan.
Ubezpieczenie autocasco kupuje się zazwyczaj na rok. Jeżeli jednak będziemy chcieli z niego zrezygnować, na przykład przy sprzedaży pojazdu, możemy przerwać umowę i odzyskać część składki za niewykorzystane miesiące. Musimy jednak liczyć się z tym, że kwota, którą otrzymamy, zostanie pomniejszona o różne opłaty manipulacyjne, itp. Warto się zapoznać z ich wysokościami, bo każda firma ubezpieczeniowa ma swoje taryfy. Ważną rzeczą, o której warto pamiętać, a o której większość klientów w ogóle nie wie, to możliwość odstąpienia od umowy w czasie do 30 dni od jej podpisania. Możemy tak postąpić, jeżeli jakaś część umowy nam nie odpowiada lub oczekujemy innego rozwiązania.
Pamiętajmy o terminowym opłacaniu składek. Jeden dzień zwłoki, może spowodować rozwiązanie umowy przez firmę ubezpieczeniową. Jeżeli tak się stanie, stracimy ochronę naszego pojazdu. Najgorsze jest to, że wielu kierowców o rozwiązaniu umowy dowiaduje się w momencie wypadku, kiedy to zaczyna ubiegać się o odszkodowanie. Oczywiście możemy wybrać opcję jednorazowej zapłaty składki na ubezpieczenie AC za cały rok z góry. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem, bo nie dość, że nie zapomnimy o terminowym opłacaniu, to firma ubezpieczeniowa naliczy nam zniżkę. Jeżeli więc dysponujemy gotówką, to może warto tak zrobić.
Od czego zależy wysokość składki?
Kosztem polisy ubezpieczeniowej jest wspomniana już składka. Nie jest ona zawsze i dla każdego taka sama. Na jej wysokość ma wpływ wiele czynników. Pierwsze są związane z głównym kierowcą. Należą do nich, m.in.:
? miejsce zamieszkania;
? wiek;
? staż posiadania prawa jazdy.
Drugi rodzaj czynników zależny jest od pojazdu i są to, m.in.:
? wiek samochodu;
? pojemność silnika;
? do czego auta używamy.
Jednego możemy być pewni ? najwyższą składkę ubezpieczenia płacą tzw. kierowcy bez historii. A należą do nich młode osoby, które dopiero otrzymały prawo jazdy, mają poniżej 25 lat, nigdy nie kupowali żadnego ubezpieczenia komunikacyjnego oraz dopiero stali się posiadaczami samochodu. Młodzi kierowcy są sprawcami bardzo dużej ilości wypadków drogowych, dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe nie darzą ich zbyt dużym zaufaniem.
Mniejszą składkę, nawet do 60 %, zapłacą doświadczeni kierowcy, którzy nie byli w przeszłości sprawcami wypadków. Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje tabele zniżek i zwyżek. Warto się z nimi zapoznać przed kupnem polisy, bo to głównie od nich zależy wysokość składki, jaką będziemy opłacać.
Rozszerz wiedzę z rankomat.pl