Ubezpieczenie mieszkania

Włamanie, zdarzenia losowe, zalanie, katastrofa budowlana brzmi to strasznie, ale można zrekompensować sobie potencjalne straty, gdy wcześniej pomyślimy o odpowiednim ubezpieczeniu.

Jak zwykle, wybór ubezpieczenia nastręcza sporo kłopotu – z wielu ofert wybrać najlepszą nie jest sprawą łatwą, dlatego warto prześledzić dostępne opcje. Ubezpieczyciele starają się zachęcić do własnego produktu, oferując ciekawe dodatki: telefoniczna informacja prawna, ubezpieczenia OC i NNW od napadu ulicznego, bezpłatne konto osobiste. To jedynie dodatki, ale najważniejsze są główne warunki oraz zakres odpowiedzialności.

Wybór ubezpieczenia

Najczęściej kierujemy się względami finansowymi i nasz wybór uzależniamy od wysokości składki, a to chyba najczęściej popełniany błąd. Dużo ważniejszym od tego, ile zapłacimy jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sprawdzic to można korzystając z porównywarki ubezpieczeń.
Wpływ na wybór ma także lokalizacja, np. mieszkając na ostatnim piętrze bloku lub kamienicy nie ma sensu wydawać pieniędzy na wypadek powodzi, natomiast mieszkania na parterze narażone mogą być na akty wandalizmu, szczególnie w dużych miastach. W przypadku, gdy mieszkanie znajduje się na terenach szczególnie narażonych na powodzie, niektórzy ubezpieczyciele odstępują od pobierania składki na wypadek tego zdarzenia. Mieszkając na terenie zadrzewionym można skorzystać z  opcji na wypadek upadku drzewa.

To tylko kilka najczęstszych przypadków, dlatego warto porównać oferty kilku towarzystw oraz dokładnie przeczytać OWU (ogólne warunki ubezpieczenia,) co niestety, z uwagi na długość tekstu, przeglądamy pobieżnie, zaznajamiając się tylko z głównymi punktami.

W wyborze najlepszej polisy dobrze sprawdzi się porównywarka ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl. Porównaj teraz ubezpieczenie mieszkania na rankomat.pl.

Limity ubezpieczenia oraz przypadki ,gdy można utracić świadczenie

Firmy ubezpieczeniowe wprowadzają je na niektóre dobra.  Jeśli mamy kino domowe za 10 tys. zł, a limit odpowiedzialności w umowie wynosi 50 proc., to oznacza, że gdy złodziej je ukradnie, to nie dostaniemy od ubezpieczyciela więcej niż 5 tys. zł odszkodowania. Niższe limity mają z reguły te sprzęty, które łatwiej jest ukraść i które szybciej się starzeją, czyli np. sprzęt RTV i komputer, oraz takie, które są zdecydowanie droższe od pozostałych rzeczy z naszego majątku. Bardzo niskie limity (nawet ok. 10 proc.) mają pieniądze w gotówce i biżuteria. W niektórych firmach można zwiększyć limity, za odpowiednią opłatą oczywiście.
Każda firma ubezpieczeniowa w OWU zastrzega, w jakich przypadkach nie wypłaci nam odszkodowania. Najczęściej chodzi tu o szkody powstałe wskutek naszego niedopatrzenia lub zaniedbania. Firma ubezpieczeniowa nie wypłaci nam odszkodowania, jeśli np. spalimy kuchnię po pijanemu. Nie dostaniemy także odszkodowania, jeśli budynek, w którym mieszkamy, został zbudowany niezgodnie ze sztuką budowlaną lub do budowy były użyte niewłaściwe materiały.  Za ukradziony sprzęt z balkonu czy tarasu albo za skradzione mienie z mieszkania też nie otrzymamy pieniędzy, jeśli niewystarczająco dobrze je zabezpieczyliśmy (np. zostawiliśmy otwarte drzwi, a firma ubezpieczeniowa to udowodni).

W jaki sposób wyceniana jest wartość mienia?

Ubezpieczyciele stosują 3 główne kryteria wyceny:

– rzeczywista-czyli cena zakupu pomniejszona o zużycie,
– odtworzeniowa -cena zakupu,
– ewidencyjna-inaczej księgowa.

Na czym polega różnica?  Stosując pierwszy wariant dla np. 2 letniego  komputera, którego wartość spadła o 300 złotych, w przypadku kradzieży odzyskamy kwotę pomniejszoną o zużycie – aby odzyskać wartość, za jaką sprzęt został zakupiony wycena musi być odtworzeniowa.

Przestrzeganie zasad ubezpieczenia równie ważne jak sam wybór

Aby otrzymać odszkodowanie, nie wystarczy posiadanie polisy. Musimy dokładnie stosować się do wymagań zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczenia – czytajmy więc punkty napisane drobnym drukiem. Pomijając drobne szczegóły, możemy sami zablokować wypłatę odszkodowania.
Opłata składek w terminie to najważniejszy punkt zobowiązań, jakie mamy względem ubezpieczyciela. Wymagamy, aby towarzystwo był względem nas rzetelne, sami przestrzegajmy podstawowych zasad. Jeżeli zapomnimy o uregulowaniu składki, umowa może wygasną .
Zabezpiecz odpowiednio mieszkanie. W ogólnych warunkach ubezpieczenia często napisane są warunki, jakie musi spełniać ubezpieczane mieszkanie. Dostęp do naszego dobytku w mieszkaniu powinien być utrudniony dla osób trzecich. Oznacza to, że do naszego mieszkania nie można dostać się bez odpowiednich narzędzi. Udokumentowanie w postaci rachunków, faktur, nawet zdjęcia wartościowych przedmiotów odsuną od nas podejrzenie, że próbujemy naciągnąć ubezpieczyciela. W przypadku włamania,  niczego nie dotykajmy. Trzeba zawiadomić policję i czekać na jej przyjazd. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie dopiero po zamknięciu sprawy przez organy ścigania.

Samo przeczytanie jednego lub więcej artykułów, nie jest gwarancją właściwego wyboru – jest zaledwie wskazaniem najważniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę. Porównanie ofert,  pod kątem własnej odpowiedzialności oraz zasad, jakich trzeba przestrzegać, pozwoli na wybór zbliżony do ideału.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments